VIIIKMR - Kongres Medycyny Rodzinnej

Przejdź do treści
VIII KONGRES MEDYCYNY RODZINNEJ
"MEDYCYNA RODZINNA - U ŹRÓDEŁ ZDROWIA"
WISŁA,  05-08.06.2008 ROKU
RELACJA

Po raz kolejny goście zebrani w trakcie VIII Kongresu Medycyny Rodzinnej, mieli niecodzienną okazję aby zaczerpnąć nowych, ożywczych doświadczeń ze „źródeł zdrowia”. Tym razem swymi urokliwymi miejscami czarowała Wisła, a Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce miało przyjemność gościć niespełna 2000 osób! Stanowi to kolejny rekord frekwencyjny w trakcie kongresu i jest niezbitym dowodem zainteresowania lekarzy rodzinnych wymianą doświadczeń i zaangażowaniem w dyskusje na temat codziennych problemów frapujących środowisko lekarskie. Jest także wyrazem niecodziennej pasji.

W trakcie trzech dni kongresu został poruszony cały wachlarz tematów związanych z opieką nad pacjentem i organizacją pracy lekarza rodzinnego. Uczestnicy sesji warsztatowych, plenarnych, wykładowych czy plakatowych pochylili się nad wieloma zagadnieniami, nad: problemami leczenia choroby tytoniowej; kwestiami nadciśnienia tętniczego, zaburzeniami przemiany materii czy też  kontrolą zakładów opieki zdrowotnej i weryfikacją standardów akredytacyjnych.

Zainteresowaniem cieszyły się również tematy dotyczące sfery intymnej życia i tak, prof. Zbigniew Lew Starowicz przedstawił podsumowanie badań „10-lecia zaburzeń erekcji w Polsce”, a dr Andrzej Depko mówił o „Otyłości a seksie”.

Wielu gości wzięło udział w kursach tematycznych, oraz sesjach warsztatowych. Ze szczególną przychylnością odniesiono się do pierwszego  Spotkania Rezydentów i Młodych Lekarzy Medycyny Rodzinnej . Wzięło w nim udział 50 osób, a  inspiracją tej inicjatywy było tegoroczne spotkanie Vasco da Gama Movement w Paryżu. Młodzi polscy lekarze, pod skrzydłami Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, podzielili się w trakcie spotkania doświadczeniami wyniesionymi ze współpracy ze strukturami europejskimi i zastanawiali się, jak efektywnie mogą z nich skorzystać. Zebrani lekarze wśród swoich szeregów stworzyli grupy robocze, których celem jest aktywizowanie własnego środowiska. Młodzi lekarze znaleźli wsparcie dla swych działań w szeregach Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, a ta inicjatywa, odbiła się szerokim echem w mediach.

Innym z wielu tematów poruszanych w trakcie kongresu, wywołującym emocje i dyskusje była kwestia współpracy lekarzy rodzinnych  ze szpitalnymi oddziałami ratunkowymi. Zebrani lekarze odwołując się do zapisów ustaw o ratownictwie medycznym, oraz codziennej praktyki podzielili się swoimi doświadczeniami współpracy między lekarzami rodzinnymi a szpitalnymi oddziałami ratunkowymi  w różnych rejonach Polski.

Ważnymi chwilami w trakcie Kongresu były nie tylko działania merytoryczne ale także momenty zabawy z której lekarze rodzinni czerpali wiele przyjemności i siły do codziennej pracy.
Zebranych zabawiała Grupa Kabaretowa Rafała Kmity, a w trakcie Balu Lekarzy Rodzinnych porywał Jose Torres ze swoim niebywałym latynoskim temperamentem. Nie zabrakło także bardziej lirycznego wieczoru który uświetnili swym występem Andrzej i Maja Sikorowscy.

Myśląc nie tylko o holistycznym podejściu do pacjentów ale także do osób sprawujących nad nimi opiekę organizatorzy zadbali o liryczne i malarskie doznania, a to za sprawą wystawy malarstwa dr Jolanty Bulzak i prezentacji wierszy prof. Bożydara Latkowskiego.

Nie obyło się bez wzruszających momentów, w trakcie kongresu.
W sposób szczególny został uhonorowany dotychczasowy Prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce dr n. med. Adam Windak, przez lata czuwający z ogromnym zaangażowaniem nad tą niezwykła rodziną lekarzy.

Tegoroczny Kongres Medycyny Rodzinnej U Źródeł Zdrowia! pobił wszelkie rekordy, odbyło się w jego trakcie 10 wystąpień w trakcie sesji plenarnych, 38 w trakcie wykładowych, 15 warsztatowych. Ponadto 26 prezentacji ustnych i 16 plakatowych.

Pamiętajmy także o  blisko 2 tysiącach gości, którzy w trakcie wielu spotkań warsztatowych i wykładowych wymienili się tysiącami spostrzeżeń i informacji pomocnych w jakże odpowiedzialnej pracy lekarza rodzinnego nieustannie pracującego nad własnym rozwojem.

Lekarze bogatsi o nowe doświadczenia, fachową literaturę powrócili do swoich społeczności by w ich kręgach realizować misję lekarza rodzinnego.
Dziękujemy bardzo za Państwa obecność i zaangażowanie i liczymy że w równie licznym gronie powiększającej się rodziny lekarskiej, spotkamy się za rok!

FOTORELACJAWróć do spisu treści