XIKMR - Kongres Medycyny Rodzinnej

Przejdź do treści
XI KONGRES MEDYCYNY RODZINNEJ
"MEDYCYNA RODZINNA Z WIATREM I POD WIATR"
MIKOŁAJKI,  02-05.06.2011 ROKU
RELACJA

Tegoroczny XI Kongres Medycyny Rodzinnej zorganizowany został w przepięknym otoczeniu zielonych łąk i jezior, w samym sercu Mazur, czyli w Mikołajkach.
Tematem przewodnim była "Medycyna Rodzinna – z wiatrem i pod wiatr".

Tradycyjnie w czwartkowy wieczór organizatorzy przygotowali sesję otwierającą Kongres. Gości powitał Maciej Godycki-Ćwirko prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (KLRwP). Towarzyszyli mu: Mirona Flisikowska-Wilczek, prezes Warmińsko-Mazurskiego oddziału KLRwP i Zbigniew Gugnowski - członek Komitetu Programowego Kongresu.

Następnie prof. dr hab.med. Marek Kajetan Jurkowski, kierownik Zakładu Neurobiologii i Anatomii Człowieka z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, wygłosił pierwszy wykład przekazując zebranym najnowsze wyniki badań na temat rozwijającej się i coraz bardziej rokującej dziedziny medycyny, związanej z wykorzystaniem komórek macierzystych.

Wieczór zakończył występ grupy Tercet czyli Kwartet, składającej sie z Hanny Śleszyńskiej, Piotra Gąsowskiego i Roberta Rozmusa, która rozbawiła zebraną publiczność kolażem piosenek, anegdot i dykteryjek z kręgów hiszpańskich, włoskich i tych zza wielkiej wody. A wszystko to działo się z towarzyszeniem przeróżnych rekwizytów i kostiumów.

Kolejne dni Kongresu wypełniały liczne sesje plenarne, wykładowe i warsztatowe. W opinii uczestników przygotowany przez organizatorów program był bardzo różnorodny i poruszał istotne tematy m.in. prof. dr hab. med. Elżbieta Ołdak z Kliniki Obserwacyjno-Zakaźnej Dzieci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zaprezentowała temat "Borelioza u dzieci", dr Mirosław Ruciński postawił pytanie "Szczepienia? Szaleństwo czy konieczność?".

W trakcie wydarzeń piątkowych XI Kongresu Medycyny Rodzinnej, nie zabrakło także prezentacji nawiązujących do tematu tego kongresu. I tak np. dr hab. med. Rafał Niżankowski z II Katedry Chorób Wewnętrznych, Zakładu Angiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, wyjaśniał związki żagli i medycyny w trakcie sesji o zdrowiu i nie tylko, zatytułowanej: "Almukantarat i stetoskop".

W ramach oderwania od tematów codziennych i specjalistycznych, uczestnicy kongresu mogli posłuchać np. na temat nadwagi w dziejach Rzeczypospolitej, a to za sprawą wykładu prof. dr hab. med. Janusza Skalskiego z Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu, pt. "Otyłość w Polskiej Koronie,czyli nadwaga w dziejach Rzeczypospolitej".

Odbyły się także kursy tematyczne oraz sesja plakatowa. Organizatorzy – zgodnie z zapowiedziami – przygotowali również ofertę zwiedzenia Mazur. Chętni, korzystając z przepięknej pogody, mogli rozmawiać o medycynie rodzinnej w otoczeniu jezior i lasów.

Z kolei w sobotę w trakcie zajęć warsztatowych omawiano projekt nowej międzynarodowej klasyfikacji stanu zdrowia-ICF, zaś nowym doświadczeniem było obserwowanie na żywo transmisji przezskórnej angioplastyki wieńcowej u pacjenta z ostrym zespołem wieńcowym z Krakowskiego Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii Szpitala św. Rafała w Krakowie.
Podczas transmisji prof. dr hab. med. Dariusz Dudek, z sali zabiegowej opowiedział o współpracy lekarza rodzinnego i kardiologa inwazyjnego. W szczególności zwrócił uwagę na wskazania do zabiegów i przygotowanie pacjenta. Natomiast w trakcie sesji plenarnej został podjęty temat przewodni: "Aktualna sytuacja medycyny rodzinnej – z wiatrem czy pod wiatr?" Głos zabrali m.in. Konstanty Radziwił, prezydent Stałego Komitetu Lekarzy Europejskich, Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Maciej Godycki-Ćwirko, prezes KLRwP oraz Agnieszka Jankowska- Zduńczyk, wiceprezes KLRwP.

Kolejnym punktem spotkania było publiczne ogłoszenie zmiany na stanowisku konsultanta krajowego medycyny rodzinnej. Wszyscy zebrani wykazali głośnymi oklaskami wdzięczność za pracę prof. dr hab. Witolda Lukasa. W ten sposób złożyli hołd jego pracy, wiedzy i ogromnemu zaangażowaniu w działania na rzecz lekarzy rodzinnych w Polsce.

Na zakończenie sesji podsumowującej, wybrany w trakcie Kongresu na Walnym Zgromadzeniu dr n. med. Tomasz Tomasik, prezes-elekt KLRwP wręczył nagrody za najlepszą prezentację ustną, czyli "Medyczne Filipiki 2011". Nagrodę otrzymał zespół: H. Dolanowski, P. Podoba i Ł. Cirut za projekt portalu poradni rodzinnych. Drugie wyróżnienie za najlepszą prezentację plakatową czyli Medycznego Rembrandta 2011 za "Kochamy ..., ale czy szczepimy?" otrzymał zespół E. Szczepanik-Barczewska, D. M. Borek, T. Hasiec, M. Kordalska i E. Piątek.
FOTORELACJAWróć do spisu treści