XKMR - Kongres Medycyny Rodzinnej

Przejdź do treści
X KONGRES MEDYCYNY RODZINNEJ
"MEDYCYNA RODZINNA: OPIEKA CZY FABRYKA?"
ŁÓDŹ, 10-13.06.2010 ROKU
RELACJA

X Kongres Medycyny Rodzinnej jubileuszowo odbył się w łódzkiej Manufakturze. W czasach eksperymentów z przekształcaniem lekarzy w świadczeniodawców a nawet w producentów świadczeń medycznych, Kongres postawiono pytanie: Medycyna rodzinna - opieka czy fabryka?.

Otoczenie do rozważania tego tematu było znakomite – duży pofabryczny zespół w przemysłowym mieście. No i Łódź, unikalne, wielokulturowe miejsce, z polskimi, rosyjskimi, żydowskimi oraz niemieckimi śladami, w czasach zaborów początkowo włączona do Prus, następnie do Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego, a w czasie II wojny światowej do III Rzeszy Niemieckiej.

Położone nad osiemnastoma rzeczkami, które jak żadne miasto w Europie w XIX wieku sześćset krotnie zwiększyła swoją populację. Z zabytkowymi, pochodzącymi z czasów „ziemi obiecanej”, kościołami, pałacami i willami, z ciekawymi obiektami przemysłowymi, budynkami użyteczności publicznej, cmentarzami, pamiątkami po getcie, ale i trzydziestoma parkami, ZOO, ogrodem botanicznym, czy wreszcie galerią wielkich łodzian na bodajże najdłuższym miejskim deptaku w Europie – ulicy Piotrkowskiej.

I kilkoma jeszcze „naj”: największym lasem w granicach miasta w Europie, największym ściennym graffiti na świecie wpisanym do księgi rekordów Guinnessa, największym obiektem handlowo-usługowo-rozrywkowym w Europie. Może największym dotąd zgromadzeniem w jednym miejscu lekarzy rodzinnych?

Właśnie w Łodzi w czerwcu 2010 roku spotkaliśmy się na jubileuszowym X Kongresie.

Na wielowątkowych sesjach tematycznych, prezentacjach ustnych i plakatowych, warsztatach i seminariach, podczas których przeplatała się uprawiana przez nas na co dzień dyscyplina praktyczna z bardziej teoretycznymi rozważaniami. Cztery dni wspólnego „zanurzenia się” w medycynie rodzinnej w atmosferze bardziej nieformalnej, w której wieczorami można było spokojnie odetchnąć, pogadać z koleżankami i kolegami, może ponarzekać a może coś wyjaśnić czy zaplanować.

FOTORELACJAWróć do spisu treści