XVKMR - Kongres Medycyny Rodzinnej

Przejdź do treści
XV KONGRES MEDYCYNY RODZINNEJ
"RAZEM DLA ZDROWIA"
KARPACZ,  28-31.05.2015 ROKU
RELACJA


XV Kongres Medycyny Rodzinnej już za nami. W tym roku lekarzy rodzinnych w ostatnich dniach maja gościł urokliwy Karpacz.

To najważniejsze spotkanie naukowe dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej po raz pierwszy zorganizowane zostało przy współpracy dwóch największych organizacji lekarzy rodzinnych – Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oraz Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie.

„Tylko ścisła współpraca lekarzy rodzinnych z pacjentami, lekarzami innych specjalności oraz przedstawicielami zawodów medycznych jest kluczem do sukcesu wysokiej efektywności leczenia” - tak dr hab. med. Tomasz Tomasik, prezes KLRwP podczas czwartkowej sesji zainaugurował XV Kongres Medycyny Rodzinnej.

Słowa te oddały sens myśli przewodniej tegorocznego Kongresu, która nie przypadkowo brzmiała „Razem dla zdrowia”.

Dzisiaj bowiem – w czasach chaosu panującego wokół ochrony zdrowia – tylko integracja środowiska lekarskiego może wzmocnić struktury podstawowej opieki zdrowotnej i pokonać biurokratyczny labirynt nietrafnych decyzji, nie gubiąc najważniejszej idei przyświecającej lekarzowi, jaką jest dobro pacjenta.

Potwierdził to również Prezes Porozumienia Zielonogórskiego, dr Jacek Krajewski, mówiąc m.in.: „Na płaszczyźnie współpracy ze specjalistami czeka nas jeszcze więcej ciężkiej pracy, która będzie owocna przede wszystkim dla pacjentów, ich zdrowia i bezpieczeństwa oraz dobrego samopoczucia...” . Tym samym, dr Krajewski wpisał się w ideę tegorocznego Kongresu .
Jak wielokrotnie podkreślano w tym trudnym dla medycyny rodzinnej momencie niezbędna jest kompleksowa i interdyscyplinarna współpraca całego środowiska medycznego.

„Musimy przywrócić godność lekarza rodzinnego”- mówił dr Krajewski, Prezes Porozumienia Zielonogórskiego a dr hab. med. Tomasz Tomasik, prezes KLRwP, w trakcie uroczystego otwarcia Konferencji, podkreślał: „To szansa na integrację środowiska lekarskiego. Im więcej łączy lekarza tym lepiej dla pacjenta”.

Przez niespełna cztery dni wielokrotnie podkreślano, że podstawowa opieka zdrowotna, stanowiąca fundamentalne ogniwo systemu ochrony zdrowia wymaga wielu zmian oraz spójnego działania całego środowiska.

Niezadowolenie z relacji między lekarzami rodzinnymi a decydentami systemu ochrony zdrowia stało się tematem wielu debat i dyskusji, zarówno tych oficjalnych jak i kuluarowych.
Podczas sesji inauguracyjnej jeden z wykładów poświęcony został onkologii. Wraz z początkiem tego roku wszedł w życie pakiet onkologiczny, który wprowadził wiele zmian w systemie opieki podstawowej. Zastosowanie nowych regulacji w praktyce pokazało, że tak jak przewidywali lekarze, zmiany są pełne niedoskonałości. W nowej rzeczywistości lekarze rodzinni i onkolodzy muszą wypracować zasady współpracy, które pozwolą na jak najlepsze leczenie pacjentów.

Jednym z gości tegorocznego Kongresu Medycyny Rodzinnej był onkolog, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Adam Maciejczyk, który, podczas wykładu inauguracyjnego powiedział m.in. „Bez pomocy lekarzy rodzinnych nie jesteśmy w stanie sprostać wyzwaniu, jakim jest poprawa efektów leczenia onkologicznego. Nie mamy takiej wiedzy o pacjentach, jak lekarze rodzinni, to oni najlepiej ich znają. Dlatego tak ważna jest platforma komunikacji między naszymi środowiskami”.

Dużym powodzeniem cieszył się wykład Joanny Malinowskiej-Parzydło z Personal Brand Institute pt. „Lekarz rodzinny – wartościowy partner na całe życie czy bezduszny biurokrata? Budowanie marki osobistej i reputacji w relacjach z wymagającym pacjentem ” .

Trafnie dobrany zróżnicowany program naukowy wypełnił kolejne dni. Odbyło się wiele sesji naukowych, warsztatowych i wykładowych dotyczących najważniejszych dla medycyny rodzinnej tematów, a uczestnicy Kongresu dzielili się najnowszą wiedzą z pediatrii, schorzeń geriatrycznych, ginekologii, antybiotykoterapii, genetyki czy seksuologii. Ta ostatnia cieszyła się niebywałym powodzeniem.

Podczas Kongresu Federacja Porozumienie Zielonogórskie prezentowała zagadnienia związane z organizacją i zarządzaniem praktykami lekarskimi.
Wykładom towarzyszyła sesja plakatowa, stworzona z nadesłanych abstraktów. Pomiędzy wykładami i prezentacjami zaplanowano czas na merytoryczne dyskusje i wymianę zdobytych doświadczeń.

Ruch to zdrowie!
Nowością podczas XV Kongresu Medycyny Rodzinnej były warsztaty ruchowe zorganizowane pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking oraz Grupy Młodych Lekarzy Rodzinnych. Wykwalifikowana kadra instruktorów przedstawiła i przećwiczyła z uczestnikami techniki chodzenia z kijkami oraz praktyczne wskazówki dotyczące aktywności ruchowej, podkreślając w ten sposób chęć aktywnej walki z problemem otyłości w Polsce.

Organizatorzy warsztatów ruchowych promowali wśród uczestników Kongresu aktywność fizyczną jako cenny środek leczniczy na choroby wywołane szybkim tempem życia, złymi nawykami żywieniowymi, stresem i siedzącym trybem pracy. W warsztatach wzięli udział nie tylko uczestnicy, a również wykładowcy i organizatorzy wydarzenia.

XV Kongres Medycyny Rodzinnej był również okazją do uhonorowania lekarzy zasłużonych dla medycyny rodzinnej w Polsce. Honorowe członkostwo w Kolegium Lekarzy Rodzinnych otrzymali prof. Adam Windak oraz dr Maciej Godycki-Ćwirko, natomiast Złotą Odznakę Porozumienia Zielonogórskiego otrzymał dr Marek Twardowski, obecnie wiceprezes PZ oraz prezes lubuskiego oddziału FPZ.

Muzycznych atrakcji i niesamowitych doznań dostarczył uczestnikom Kongresu polski wokalista jazzowy i popowy Stanisław Soyka podczas swojego recitalu. Niemal każda nuta zagrana i zaśpiewana przez tego artystę miała w sobie niezwykły majestat co jest niewątpliwym wynikiem połączenia pasji, talentu i kreatywności.

Po wielogodzinnych spotkaniach merytorycznych był również czas na chwilę wytchnienia i wspólne spędzenie wieczornych chwil w towarzystwie Artura Andrusa, który w swoim programie kabaretowym zaprezentował wiersze oraz piosenki napisane ze swoistą finezją i szczyptą pobłażliwej ironii. Zwieńczeniem długo oklaskiwanego kabaretu było odczytanie wiersza, napisanego i adresowanego specjalnie dla lekarzy rodzinnych:

Miłość na srebrnej monety awersie
Miłość na srebrnej monety awersie…
Usłysz co serce Ci powie
I miej kompetencje w karmieniu piersią
Do 6 miesięcy po porodzie w Krakowie.
A Ty bez przerwy pytasz mnie
Czy nie mam niczego do ukrycia,
I czy prawidłowy poziom witaminy D
Sprzyja kontroli glikemii u mężczyzn do 50 roku życia?
Kochaj, a nie analizuj!
I popatrz na mnie czule, bo…
Wstępna ocena wad zgryzu -
- Jak nie my to kto?

Tradycyjnie już, w sobotni wieczór, odbył się Bal Lekarzy Rodzinnych. Doskonała zabawa przy świetnie dobranej muzyce trwała prawie do białego rana.

Tegoroczny Kongres swoją obecnością zaszczycili m.in.: Lidia Gądek, poseł na Sejm RP, Grażyna Rogala – Pawelczyk, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Jarosław Maroszek, Dyrektor Departamentu Zdrowia i Promocji Województwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Podsumowując, w dniach 28-31 maja 2015 roku blisko 1300 lekarzy rodzinnych zebrało się w Karpaczu na XV, jubileuszowym, Kongresie Medycyny Rodzinnej, aby uczestnicząc w 2 sesjach plenerowych, 13 sesjach naukowych, 14 kursach tematycznych i 13 sesjach warsztatowych. Był to czas dyskusji o najpilniejszych problemach medycyny rodzinnej, czas wymiany doświadczeń i wiedzy, moment na poszukiwanie nowatorskich sposobów realizacji misji lekarza, a w szczególności zadbanie o wypracowanie odpowiednich narzędzi, które zapewniają ciągłość opieki medycznej determinowanej potrzebami pacjenta. Przewodnie hasło kongresu „Razem dla zdrowia” pokazało nie tylko jedność środowiska lekarzy rodzinnych, ale także poczucie odpowiedzialności za swoich pacjentów.

Wierzymy, że tak jak Stanisław Soyka w jednym z licznych wywiadów powiedział „Moją ambicją i pragnieniem jest, by mój śpiew, moje pieśni dodawały otuchy, podnosiły na duchu tych, którzy przychodzą mnie słuchać. Chcę by wychodzili z koncertu pogodni i umocnieni” - tak uczestnicy tegorocznego Kongresu opuszczając Karpacz pełni optymizmu i bogatsi o nowe doświadczenia powrócili do swoich społeczności by w ich kręgach realizować misję lekarza rodzinnego.

W dniu 28 maja 2015 roku, tuż przed rozpoczęciem Jubileuszowego, XV Kongresu Medycyny Rodzinnej w Karpaczu, dr hab. Tomasz Tomasik został wybrany prezesem elektem Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Walne zgromadzenie delegatów Kolegium zdecydowało o wyborze obecnego prezesa, co zapewni kontynuację działań stowarzyszenia przez najbliższe 6 lat.
XV Kongres Medycyny Rodzinnej objęty był honorowym patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Serdecznie dziękujemy Państwu za obecność na Jubileuszowym, XV Kongresie Medycyny Rodzinnej i do zobaczenia już w przyszłym roku w Kielcach!
FOTORELACJAWróć do spisu treści